Joanna Trzepiecińska

BIOGRAFIA

Aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna, pracująca w radio i w dubbingu. Przez lata związana z warszawskim teatrem Studio, gdzie zagrała m.in. kilka znaczących ról w reżyserii wielkiego twórcy teatralnego Jerzego Grzegorzewskiego. Ale popularność w tamtym czasie przyniosły jej głównie role filmowe  - „Nad rzeką, której nie ma” - w reżyserii Andrzeja Barańskiego ( nominacja do Lwów Gdańskich), czy „Papierowe małżeństwo” w reż. Krzysztofa Langa, co zaowocowało nagrodą Złotej Kaczki dla najlepszej aktorki 1991r.

Przez lata cieszyła publiczność rolą Alutki w serialu „Rodzina zastępcza”.  Dzieci znają jej głos jako Dory w kultowym filmie „Gdzie jest Nemo”, za którą to rolę otrzymała nagrodę The Walt Disney Company.

Obecnie związana z warszawskim Teatrem Polskim, któremu przewodzi Andrzej Seweryn, gdzie mogliśmy podziwiać ją jako Podstolinę w „Zemście”, Gospodynię w „Weselu”, czy Szarlottę w „Wiśniowym sadzie”.

Ma na swoim koncie monodramy i recitale z powodzeniem grane na wielu scenach teatralnych w kraju oraz nagrania wokalne zarejestrowane na płytach - m.in. recital Żarcik a propos.

Jej nowy recital „Jak wybrnąć z gafy” to perły polskiej piosenki kabaretowej - utwory Hemara, Tuwima i Przybory. Jak ktoś napisał - „Trzepiecińska potrafi bawić dźwiękiem z wdziękiem.”

TOP
});